Člověk musí hořeti

To chci

Kniha rozhovorů "Člověk musí hořeti" vyšla v nakladatelství TORST nedlouho po jeho smrti. V anketě Katolického výdeníku byla vyhlášena knihou roku, bodovala i v anketě Lidových novin. Titul nyní vychází ve druhém revidovaném vydání a s novým obrazovým a fotografickým doprovodem.

Knižní rozhovor s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským mapuje celý jeho život: dětství na Havlíčkobrodsku, seminární studia, vstup k premonstrátům, život v želivském klášteře za první republiky, válečná léta, profesorskou dráhu, volbu opatem, léta strávená v komunistických žalářích, práci lesního dělníka a topiče, tajné opatské působení, ale i pád komunismu a návrat řádové komunity do kláštera. Životní cesta želivského opata zrcadlí dramatické události, kterými prošla česká společnost během celého uplynulého století.

Knižní rozhovor s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským (1912-1999) mapuje celý jeho život: dětství na Havlíčkobrodsku, seminární studia, vstup k premonstrátům, život v želivském klášteře za první republiky, válečná léta, profesorskou dráhu, volbu opatem, léta strávená v komunistických žalářích, práci lesního dělníka a topiče, tajné opatské působení, ale i pád komunismu a návrat řádové komunity do kláštera. Životní cesta želivského opata zrcadlí dramatické události, kterými prošla česká společnost během celého uplynulého století. Ve svých vzpomínkách zachycuje Tajovský mimo jiné i řadu osobností, s nimiž se v životě setkal, například Josefa Berana, Jakuba Demla, Josefa Floriana, Václava Havla, Gustáva Husáka, Jana Masaryka, Anastáze Opaska, Dominika Pecku, Suzanne Renaudovou, Václava Renče, Bohuslava Reynka, Zdeňka Rotrekla, Pavla Tigrida, Františka Tomáška, Josefa Toufara, Jana Zábranu, Jana Zahradníčka, Jana Zrzavého a Josefa Zvěřinu. Kniha je doplněna dokumenty, vzpomínkami na B. V. Tajovského, obsáhlou obrazovou přílohou a jmenným rejstříkem.

Hlavní autor: Bohumil Vít Tajovský, 1912-1999  
Další autoři: Aleš Palán, 1965- , Jan Paulas, 1965-
Typ dokumentu:
Knihy
Rozsah: 466 s. :
Vydání: 2., opr. vyd.
Vydáno: Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2009
Edice: Rozhovory (Karmelitánské nakladatelství)
Témata: Zobrazit všechna témata 
Popis jednotky: Životopisná data
ISBN: 978-80-7195-362-3
?
Stav  Půjčeno do  Oddělení  Sbírka  Umístění  Více informací  Sign. 
Prezenčně
Načítá se ...
MZK
Sklad / do 1 hodiny
2-1233.380

Podobné