FAQ

Často kladené dotazy pro čtenáře

Často kladené dotazy pro knihovny


Často kladené dotazy pro čtenáře

1. Nemůžu najít knihovnu v adresáři knihoven. Skutečně se v adresáři nachází?

Zkuste, prosím, pozměnit svůj dotaz. Názvy některých knihoven nemusí zcela odpovídat vyhledávanému výrazu (můžou se jmenovat např. jen "Obecní knihovna").

Pokud nenajdete knihovnu podle jejího očekávaného názvu, zkuste zadat do vyhledávacího řádku název města či obce, kde se hledaná knihovna nachází.

2. Řazení výsledků vyhledávání neodpovídá mému očekávání. Hledám např. knihu zadáním jejího názvu a nevidím ji mezi prvními vyhledanými záznamy. Proč tomu tak je?

Nastavení řazení výsledků vyhledávání je problematika, na jejímž řešení intenzivně pracujeme. Jedná se o značně komplikovanou otázku, kterou je třeba řešit formou dohody mezi zapojenými knihovnami, které se od sebe navzájem velmi výrazně liší. V současnosti tvoří většinu zapojených institucí velké věděcké knihovny, které mají značně odlišné požadavky na řazení výsledků vyhledávání než knihovny městské a obecní. Vědecké knihovny kladou důraz především na vyhledávání odborných článků. Zapojeno již máme i několik městských knihoven, které naopak pro své čtenáře upřednostňují vyhledávání knížek. Nalezení optimální cesty pro skloubení zájmů knihoven různých typů a velikostí je jednou z velkých výzev, před kterými jako řešitelé portálu Knihovny.cz stojíme.

Pro snazší nalezení toho, co právě hledáte, je nejlepší použít filtry z postranního panelu výsledků vyhledávání. Pokud hledáte např. knihu, ve filtru "Typ dokumentu" zvolte "Knihy".

 

Portál Knihovny.cz právě začíná. Brzy zde najdete odpovědi na další otázky, které Vás nejvíce zajímají.

Nahoru

Často kladené dotazy pro knihovny

1. Bude možné v adresáři knihoven vyhledávat instituce podle krajů, zaměření a dalších parametrů?

Do budoucna chystáme pro vyhledávání knihoven fasetové vyhledávání knihoven, podobně jako je tomu u prohledávání záznamů. Fasetové vyhledávání umožní plně využít potenciál informací, které jste o své knihovně uložili do báze ADR.

2. Údaje o naší knihovně v adresáři knihoven jsou neúplné či chybné. Bude tento stav napraven?

Adresář knihoven přebírá data z báze ADR spravované Národní knihovnou ČR - rozsah informací o knihovně je tedy stanoven možnostmi báze ADR.

Prosíme Vás, abyste si v případě neúplných či chybných údajů o Vaší knihovně nejprve zkotrolovali svůj úplný záznam v bázi ADR. Návod na jeho online aktualizaci najdete zde.

Pokud máte záznam v bázi ADR v pořádku, ale na našem portálu se přesto nezobrazuje správně, jde s největší pravděpodobností o případ, kdy se nevypíše odkaz na webovou stránku Vaší knihovny. O této chybě víme a pracujeme na jeho odstranění. Jedná-li se o jiný problém, můžete se na nás obrátit prostřednictvím formuláře zpětné vazby a my se Vám co nejdříve odpovíme.

Nahoru